محمود عطاگُزلی
دی ۲۲, ۱۳۹۵
تأچ مأمد سوخانقلی
بهمن ۱۲, ۱۳۹۵

دومین هشدار درخصوص رواج پوپولیسم

آیا رواج عوامگرایی سیاسی ویا پوپولیسم درسده ۲۱م بمرحله خطرناکی رسیده است؟
واقعیت این است که پس از قبضه ی قدرت سیاسی درایران توسط آیت الله خمینی وتداوم آن توسط مریدانش، امروزه در روسیه، ترکیه واکنون درایالات متحده آمریکا افراد پوپولیست بقدرت رسیدند. بنظر میرسد این روند درجهان رو به گسترش نهاده و بیم آن می رود که دستاوردهای جامعه بشری در راه دموکراسی و حقوق بشر درمخاطره جدی قرار گیرد.
در زیر دو مطلب خبری هشدار یاد کرده است
.او با اشاره به این که هنوز زود است که بتوان درباره دونالد ترامپ قضاوت کرد، گفت: “باید ببینیم ترامپ چه کاری انجام خواهد داد.”
اما پاپ برپایی دیوارو سیم خاردار برای دورنگه داشتن خارجی‌ها را محکوم کرد.
صحبت‌های جنجالی آقای ترامپ درباره مهاجران مکزیکی وطرح‌های او برای کشیدن دیواری به منظور جلوگیری از ورود آنها به آمریکا با واکنش‌های زیادی روبرو شده است.
http://www.bbc.com/persian/world-38710638
بی بی سی ،۲۱ ژانویه ۲۰۱۷ – ۰۲ بهمن ۱۳۹۵
— ۲-دیدبان حقوق بشر نسبت به ظهور رهبران پوپولیست درجهان هشدارداد
http://kdhbt.blogspot.de/2017/01/blog-post_13.html
بی بی سی ۱۲ ژانویه ۲۰۱۷ – ۲۳ دی ۱۳۹۵ :
دیدبان حقوق بشر نسبت به ظهور رهبران پوپولیست وعوامگرا درجهان هشدار داده ومی‌گوید که ظهور آنها درآمریکا واروپا نقش مهمی در زیر پا گذاشتن تعهدات به حقوق بشر داشته وبه ترویج نقض حقوق بشر توسط رهبران خودکامه دامن زده است.
این سازمان درگزارش سالانه خود نسبت به مواضع دونالد ترامپ درطول مبارزات انتخاباتی‌اش هشدار داد و نوشته است که لفاظی‌های او درآن دوران “به نفرت‌پراکنی دامن زده است.”
دراین گزارش نسبت به محبوبیت احزاب سیاسی پوپولیستی دراروپا نیز هشدار داده شده و نوشته که نظام حقوق بشر که بعد از جنگ جهانی دوم به رسمیت شناخته و تثبیت شد، اکنون با ظهور رهبران پوپولیستی درخطر است.
این گزارش روسیه، ترکیه، فیلیپین وچین را مثال زده است که رهبران قدرتمند آن به جای آنکه خود را در راس دولتی پاسخگو وقانون‎گرا معرفی کنند، خود را ضامن رفاه و امنیت معرفی می‌کنند.
کنت راث، مدیر اجرایی دیده‌بان حقوق بشر گفت که سیاست‎های پیشنهادی دونالد ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی شامل ادامه شکنجه متهمان تروریستی، اخراج تعداد زیادی از مهاجران، نقض حقوق زنان و آزادی رسانه‌ها بود.
او گفت که آقای ترامپ درلفاظی‎های خود در دوران مبارزات انتخاباتی‌اش مبانی “احترام و مساوات” را زیر پا گذاشت.
آقای راث درادامه گفت که ترامپ و بسیاری دیگر از رهبران اروپایی برای دستیابی به قدرت سیاست‌هایی را پیش می‌گیرند که در آن زن‌ستیزی، نژاد‌پرستی وبومی‎گرایی اندیشه غالب است.
به گفته وی “همه آنها ادعا می‌کنند که نقض حقوق بشر در ازای داشتن مشاغل با ثبات ویا جلوگیری از حمله‌های تروریستی برای مردم قابل قبول است.”%

امید بایندری
امید بایندری
امید بایندری هستم، کنشگر حقوق تورکمن

پاسخی بگذارید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: